BytyDomyPozemkyKomerčníOstatní

Lidé mají největší zájem o 2+kk, tvrdí developeři

Novinky

Spíše menší byt a za hodně nízkou cenu. Takový je podle zkušeností velkých developerů, kteří se zaměřují na výstavbu rozsáhlých bytových komplexů ve velkých městech, nejčastější požadavek zákazníků zajímajících se o nové byty. Převedeno do praxe, lidé nejvíce kupují byt 2+kk za zhruba dva miliony korun, i když by ho chtěli spíše za milion a půl.

Typickými zájemci o nové byty ve velkých městech jsou mladé páry, singles a pak také ti, kdo si tyto nemovitosti pořizují coby investici – všichni se shodují v tom, že byty chtějí menší, maximálně s dvěma pokoji. Developeři jim svou nabídkou vycházejí vstříc.

Jaké jsou jejich další požadavky podle výzkumu, který si nechala udělat jedna z firem zaměřujících se na bytovou výstavbu? Byt by měl stát 30 až 40 tisíc korun za metr čtvereční včetně DPH, měl by být ve třetím či vyšším podlaží, v docházkové vzdálenosti od nákupního centra a maximálně čtyřicet minut hromadnou dopravou od místa pracoviště. Roli hraje také blízkost školy a školky, zatímco dostupnost lékaři tito zájemci tolik neřeší.

Psychologickou hranicí jsou dva miliony korun za byt

Další v pořadí zájmu skončily jednopokojové byty a teprve pak byty třípokojové, vhodné pro rodiny – proto jich developeři tolik nestaví, i když poslední dobou zájem o ně po letech mírně stoupá. Dotázaní se přitom spokojili s lokalitami mimo centrum, protože díky nim se mohou dostat na přijatelnější ceny.

Například v Praze stojí nejlevnější byty zhruba 40 tisíc korun za metr včetně DPH, ve velkých městech mimo Prahu se dá dostat i na 30 tisíc korun včetně DPH, ale moc časté to není. Většina respondentů by své nové bydlení ráda financovala pomocí hypotéky, část dokonce pomocí hypotéky stoprocentní.

Maximem pro ně vesměs jsou dva miliony korun, rodiny se zájmem o větší byt by zvážily i tři a půl milionu korun včetně DPH. Kvůli ceně je navíc část lidí ochotná spokojit se s menším bytem, aby se dostali na výdaj za nemovitost ve výši jeden a půl milionu korun.

Na trhu se jinak samozřejmě objevují i dražší byty, s cenou začínající na 60 tisících za metr, ale většinou v menších projektech. 

 

Zdroj: portalobydleni.cz

Další články

123+»

Pokračujte na aktuální nabídku


Copyright © 2010 - 2020 MakroMedia group, Všechna práva vyhrazena, Design a kód MakroMedia.cz,; OlomouckeWeby.cz