BytyDomyPozemkyKomerčníOstatní

Úrokové sazby hypoték jsou na historickém minimu

Novinky

Ačkoli to loni vypadalo, že hypotéky už levnější nebudou, předpoklady se nepotvrdily. Hypotéky byly v březnu za posledních deset sledovaných let vůbec nejlevnější. Vyplatí se proto uvažovat i o refinancování původní hypotéky, pokud vám končí fixace.

Loni v červnu se hypotéky prodávaly s průměrnou sazbou 2,95 procenta, kterou pokořil letošní březen s průměrem 2,93 procenta. Statistika Hypoindexu přitom nijak nebere v potaz dobu fixace. Na klesající úroky logicky navázal zvyšující se zájem klientů, hypotéku si jich v březnu vzalo více než osm tisíc v celkovém objemu téměř 14 miliard korun, což je nejvíce za posledního půl roku.

Zima je však vždycky slabší, protože lidé se pro koupi nové nemovitosti nebo rekonstrukci té staré spíše rozhodují na jaře nebo v létě. V únoru bylo nových hypoték necelých šest tisíc a lidé si půjčili dohromady necelých deset miliard korun. Loni v červnu si lidé půjčili dokonce sedmnáct miliard korun.

Vhodný čas pro refinancování

Dá se navíc čekat, že zatím hypotéky rozhodně nezdraží, protože banky se budou snažit přilákat nové zákazníky. To dokládá i dubnový vývoj, kdy se nabídka některých z nich přiblížila k úroku kolem 2,6 procenta. Pro srovnání, v roce 2008 si lidé půjčovali s až šestiprocentním úrokem, v 90. letech ještě dráže.

Vzestup úroků, ale jen mírný sotva k tříprocentní hranici, analytici čekají spíše v květnu nebo v červnu. Dá se proto čekat, že kromě nových zájemců budou do bank mířit i ti, kdo budou chtít refinancovat svou původní hypotéku a získat tak na další období výhodnější nižší úrok.

Zdroj: portalobyleni.cz

Další články

123+»

Pokračujte na aktuální nabídku


Copyright © 2010 - 2020 MakroMedia group, Všechna práva vyhrazena, Design a kód MakroMedia.cz,; OlomouckeWeby.cz